Biznes, który Zarabia Kiedy Ty Śpisz

Czy zastanawiałeś się kiedyś co się dzieje z twoim biznesem, kiedy Ty śpisz? Czy kiedy Ty śpisz twój biznes również kładzie się spać?

Czy masz pewność, że Ciebie to nie dotyczy? Jeśli nie masz tej pewności to mówiąc delikatnie, masz problem przyjacielu.

Ale spokojnie coś na to zaraz poradzimy 🙂

Do napisania tego artykułu zainspirowało mnie ostatnie szkolenie biznesowe z Alexem Mandossianem w którym miałem przyjemność uczestniczyć.

Wprowadzenie

Jeśli prowadzisz biznes internetowy to tym bardziej powinna zainteresować Ciebie treść tego artykułu. Zgodzisz się ze mną, że Internet dla biznesu jest tym co wynalezienie koła dla logistyki. Upublicznienie Internetu zupełnie zmieniło oblicze dzisiejszego biznesu.

Otrzymaliśmy jedną z najlepszych dźwigni o jakich moglibyśmy kiedykolwiek marzyć. Możemy dotrzeć do milionów ludzi na całym świecie aby przekazać im naszą unikalną wiadomość.

Nakłada to na nas także zobowiązanie. Internet działa 24 godziny na dobę i tego też oczekują od nas nasi klienci.

Nasz wymarzony scenariusz to taki, że nad naszym biznesem pracuje ktoś stale. Masz wszystko zautomatyzowane? Świetnie, ale nawet najlepszy automat  od czasu do czasu wymaga naoliwienia i regulacji.

Definicja problemu

Jeśli prowadzisz biznes (także internetowy) możliwe jest, że kiedy Ty nie pracujesz twój biznes również przestaje pracować.

Problem Ciebie nie dotyczy? Upewnij się, odpowiadając na poniższe pytania:

1. Czy bez Ciebie obecnego przed komputerem twój biznes może działać?

2. Czy jeśli twoja strona internetowa padnie, czy ktoś ją postawi na nogi zanim Ty wstaniesz z łóżka około południa? (czy w ogóle dowiesz się, że jest z tym jakiś problem? Jak zadbałeś o to aby się o tym dowiedzieć?)

3. Czy jest ktoś, kto obsłuży twoich klientów jeśli nie ma Ciebie przy komputerze? (masz sprawnie działający automat czy klienci czekają w poczekalni? – uwierz mi, nie chce im się czekać, są nie więcej niż 1 kliknięcie myszą od twojej konkurencji)

4. Czy masz plan B kiedy twoi klienci będą w sytuacji awaryjnej – usługa niedostępna? (email tego nie załatwi – czy obsłużysz ich dopiero w weekendzie w ciągu 2 dni roboczych, jeśli nie to jak rozwiązujesz ten problem) (pytanie dla usługodawców B2B np. dostawca usług hostingowych, uwaga klient może zacząć tracić kasę i będzie zły)

Jeśli na wszystkie te pytania odpowiedziałeś twierdząco, gratulacje Ciebie ten problem nie dotyczy. Jeśli na któreś z nich odpowiedziałeś przecząco, przeczytaj resztę artykułu, pomoże Ci to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Jak to wspaniale byłoby mieć biznes który zarabia w nocy, prawda?

Rozwiązanie

Znajdź wspólnika w biznesie… ale nie byle jakiego. Znajdź kogoś, kto spełnia ważne dla Ciebie i nich ta osoba będzie twoim przeciwieństwem jeśli chodzi o preferowane godziny pracy.

Każdy z nas ma swoje indywidualne preferencje, kiedy jest najbardziej produktywny: rano, popołudniu, wieczorem czy w nocy. Ogólnie przyjęło się, że są osoby które żyją, w trybie nocnym i takie które wolą tryb dzienny.

No dobrze, ale co z tego?

Otóż bardzo wiele. Zasada jest prosta. Kiedy będziemy szukać wspólnika w biznesie znajdźmy sobie kogoś, kto preferuje inne pory dnia niż Ty. Dzięki temu będziecie mogli wzajemnie przekazywać sobie obowiązki i tym samym zachować ciągłość waszego przedsięwzięcia.

Przypomina to analogię do przekazywania pałeczki przez uczestników sztafety. Kiedy jedna osoba wykona swoją pracę przekazuje pałeczkę drugiej. Tamta rusza do biegu z pełną energią w celu realizacji swojego zadania i tak aż do następnej zmiany.

Czyli działamy w myśl starego powiedzenia.

” Ktoś nie śpi żeby spać mógł ktoś.”

Oto co dzięki temu zyskujesz

1. Kiedy – odpukać – twoja strona internetowa padnie, a Ty w tym czasie śpisz możesz liczyć, że partner w biznesie zajmie się tą sprawą, zleci odpowiednie działania innym osobom/firmom.

2. Jeśli pracujesz w swoim biznesie (masz biznes aktywny – sam obsługujesz klientów, odbierasz telefony, rozmawiasz na komunikatorach itd.) masz pewność, że ktoś przejmie po tobie słuchawkę i twój biznes będzie działać.

Weź pod uwagę, że bezpośrednia obsługa klientów jest jedna z pierwszych rzeczy, którą powinieneś delegować do zewnętrznych firm call center.

3. Możesz zrobić sobie dłuższą przerwę od pracy – wyjechać na wakacje – a twój biznes nie zostanie bez nadzoru, a więc masz komfort psychiczny.

4. Czasem u klienta wszystko się wali i pali wtedy łapie za słuchawkę i dzwoni do nas. Okazuje się wtedy, że problem leży po naszej stronie i wymaga podjęcia szybkich zdecydowanych działań takich jak postawienie usługi internetowej na nogi.

To też nie jest coś co powinieneś robić sam czy Twoi partnerzy biznesowi, ale dopóki nie macie wdrożonego rozwiązania – zewnętrzny lub nasz własny call center – dwie osoby i więcej osób w biznesie działające o różnych porach dają większą szansę na poradzenie sobie z kryzysową sytuacją niż jedna.

5. Świadomość, że jesteś częścią zespołu chociażby małego sprawi, że od razu poczujesz się lepiej. Będziesz postrzegał swój biznes poważniej.

Będziecie również motywować siebie nawzajem do lepszej pracy. Wynika to z tego, że ludzie z natury nie lubią tłumaczyć się przed innymi, jeśli czegoś nie dopilnują. Sami przed sobą łatwo możemy udawać, że nic się nie stało.

6. Będziesz miał z kim robić burzę mózgów i szukać nowych rozwiązań. Do tego potrzebna jest pora dnia kiedy oboje jesteście dostępni – na pewno  można to wygospodarować.

7. Biznes lubi prędkość, szczególnie w pierwszych miesiącach działania. Jeśli chcesz, aby Twój biznes nabrał właściwego rozpędu musisz mieć partnera, który będzie działał kiedy Ty śpisz.

Wyobraź sobie taki scenariusz: wstajesz rano i dowiadujesz się, że problem którego nie udało Ci się rozwiązać do końca dnia  został już rozwiązany przez twojego partnera w czasie kiedy Ty spałeś. Ciężko o lepszą wiadomość na rozpoczęcie dnia!

8. I w końcu coś, czego nie można przeceniać – mając partnera w biznesie jesteśmy postrzegani jako dużo silniejsza marka niż jak działamy samemu.

Nawet, kiedy idziemy na spotkanie biznesowe w pojedynkę i w odpowiedzi na propozycję drugiej strony odpowiadamy, że musimy przedyskutować to z naszym partnerem. Stawia to nas na dużo silniejszej pozycji.

Pamiętaj też, że za każdym udanym biznesem stoi człowiek, który ten biznes reprezentuje. Warto pokazać jak najwięcej osób, które tworzą twoją firmę. To znacznie poprawi jej wiarygodność.

Druga strona medalu

Łatwiej jest nam budować relację z ludźmi, którzy tak samo jak my preferują dzienny lub nocny tryb życia. Być może bierze się to z dawnych przesądów na podstawie których powstały ludowe legendy których bohaterami są wampiry.

Wiem, że brzmi to dość abstrakcyjnie ale zastanówmy się nad genezą tych przesądów. Generalnie osoby, które nie kładą się spać razem z innymi nie cieszą się zbyt dużym zaufaniem społecznym.

Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego ponieważ nie wiemy co te osoby robią kiedy my śpimy. W takich sytuacjach ludzki umysł lubi podpowiadać przeróżne możliwe scenariusze.

Zazwyczaj skupia się na tych najczarniejszych. Rezultat jest taki, że osoby te podświadomie są podejrzewane o robienie czegoś niegodziwego. Pewnie zgodzisz się ze mną, że picie ludzkiej krwi jest czynnością uważaną za dość niegodziwą.

Tak więc istnieje niewidoczna przepaść między osobami które prowadzą tryb dzienny i tryb nocny.

Chcę tym samym uzmysłowić Tobie, że bardzo prawdopodobne jest, że nie uda Ci się zbudować zbyt silnej relacji ze swoim partnerem biznesowym jeśli działacie w dwóch różnych trybach. Różnice dzielą nie łączą, tak to już jest.

Ot łyżka dziegciu w beczce miodu.

Ku przestrodze

Stare porzekadło głosi

„Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść.”

Zastanówmy się kogo potrzebujemy do naszego biznesu, nie bierzmy ludzi z ulicy i unikajmy tłoku. Sekretem sukcesu jest prostota, jeśli w kotle będzie mieszkać na raz zbyt wielu kucharzy nie ugotujecie nic dobrego.

Konkluzja

Posiadanie partnera biznesowego, który działa kiedy my śpimy ma swoje wady i zalety. Być może nie zbudujecie zbyt silnej relacji – prawdopodobnie nie będziecie razem grać w golfa (chociaż kto wie), ale wasz biznes będzie bardziej stabilny.

Dzięki temu zarówno w dzień jak i w nocy będzie, ktoś kto nad nim czuwa i dogląda czy system działa sprawnie. Wszystko po to, żeby strumień pieniędzy mógł nieprzerwanie wpływać na nasze konto.

Czego tobie drogi Czytelniku życzę 🙂