Najlepsze Narzędzie do Planowania Przyszłości Finansowej

Dzisiaj zdecydowałem się napisać o najlepszym narzędziu do planowania przyszłości finansowej na jakie natrafiłem podczas swojej drogi do osiągania finansowego sukcesu.

Wiedza ta może okazać się dla Ciebie bezcenna dlatego gorąco zapraszam Cię do dalszej lektury.
Poznanie tego prostego narzędzia pozwoliło mi zrozumieć jak nigdy wcześniej świat  w którym rządzi pieniądz.

Tym narzędziem jest Kwadrant Przepływu Pieniędzy Roberta Kiyosakiego. Jeśli czytałeś którąkolwiek książek Kiyosakiego to z pewnością narzędzie to jest Ci dobrze znane.

Jeśli nie czytałeś jeszcze tych książek a traktujesz swoją przyszłość finansową poważnie to przeczytaj je koniecznie, najlepiej w tej kolejności „Bogaty Ojciec Biedny Ojciec”, „Kwadrant Przepływu Pieniędzy”.

Jeśli jesteś dobrze zaznajomiony z tym narzędziem również zachęcam Cię do lektury tego artykułu. Ważne informacje trzeba utrwalać, aby mogły być pod ręką wtedy kiedy będziemy ich potrzebować.
Pamiętaj również, że jednym z największych przeszkód w zdobywaniu wiedzy to przekonanie, że „już to znam”, nie wpadnij w tą pułapkę.

Co to jest ten „kwadrant”?

Określenie „kwadrant” nie jest przypadkowe nie jest to również błąd – nie mylić z „kwadratem”.
Kwadrant to dawny przyrząd używany wyznaczania położenia gwiazd. Stosowany między innymi w nawigacji morskiej, pradziadek sekstanta. Kwadrant Przepływu Pieniędzy służy do wyznaczania naszego położenia w finansowej rzeczywistości.

Kwadrant Przepływu Pieniędzy Robert Kiyosaki

Kwadrant Roberta Kiyosakiego to diagram który wygląda tak jak na załączonym obrazku.

Jest on podzielony na 4 kwadraty.

  • Kwadrat ‚E’ oznacza osobę pracującą na etacie.
  • Kwadrat ‚S’ to osoby samozatrudnione.
  • Kwadrat ‚B’ to biznesmeni.
  • Kwadrat ‚I’ to inwestorzy.

Można być na raz w kilku kwadratach, np. będąc lekarzem i pracując w szpitalu a po godzinach przyjmując pacjentów we własnym gabinecie. Jednak tak jak zawsze ograniczeniem jest czas.

Ponieważ nie możemy robić wszystkiego na raz zazwyczaj nasza działalność skupia się na jednym kwadracie bardziej niż na innych. To decyduje w którym z nich jesteśmy naprawdę. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich.

Kwadrant ‚E’

Bycie pracownikiem etatowym to możliwość z której korzysta najwięcej osób. Jeśli po tym zdaniu otwiera Ci się nóż w kieszeni to spieszę z wyjaśnieniem.

Wbrew obiegowej opinii nikt nikogo nie zmusza do pracy na etacie, więc należy traktować decyzję o tej formie pracy jako świadomy wybór wolnego człowieka.

Pracownicy etatowi mają zagwarantowane, że będą mieć ciągłość zatrudnienia i nie stracą pracy z dnia na dzień, dzięki instytucji wymówienia oraz odprawy. Często otrzymują dodatki i świadczenia społeczne – takie jak świąteczne paczki, za inne pracodawca odprowadza z pensji pracownika składki do ZUS.

Ten wariant jest bardzo bezpieczny. Ryzyko jest bardzo małe, nie wymaga się od ludzi odpowiedzialności. Wystarczy zaufać, że system zadziała i być jego częścią.

Drugą stroną medalu jest dużo zaangażowanie czasu i limit wysokości zarobków. Wiele osób ma również problemy z samorealizacją i czuje się nieszczęśliwa bo najzwyczajniej w świecie nie lubią swojej pracy i/lub nienawidzą swojego szefa.

Kwadrant ‚S’

Do tego kwadrantu należą osoby samozatrudnione. W grupie tej znajdują się np. lekarze, prawnicy, mechanicy, programiści i wszyscy Ci którzy mają własną działalność gospodarczą lub też pracują na umowę o dzieło.

Tą formę działalności wybierają Ci którzy cenią sobie niezależność. Nie ma tutaj instytucji szefa, choć nieoficjalnie jest nim każdy klient dla którego pracujemy.

Relacja szef-pracownik wygląda tutaj zupełnie inaczej niż w przypadku pracy na etacie. Ma ona tutaj formę bardziej partnerską, gdzie obie strony traktowane są niemalże na równi. Zarówno klient jak i samozatrudniony może odmówić współpracy z drugą stroną bez podawania wyraźnego powodu.

Będąc samozatrudnionym podejmujemy dużo większe ryzyko niż będąc etatowcem. Jeśli zachorujemy i nie będziemy mogli pracować nikt nam nie zapłaci. W tej samej sytuacji pracownik etatowy otrzymuje 80% swojego wynagrodzenia.
Samozatrudniony sam musi zadbać o ciągłość zleceń bo tylko to gwarantuje mu płynność finansową. Ponieważ osoby w kwadrancie ‚S’ ponoszą większe ryzyko zazwyczaj zarabiają dużo lepiej niż pracownicy etatowi.

Samozatrudnieni to zazwyczaj indywidualiści z przekonaniem „jeśli coś ma być wykonane dobrze, muszę to zrobić sam”. Dlatego też chętnie rozwijają swoje umiejętności stając się ekspertami w jednej wybranej niszy.

Ponieważ samozatrudnieni wszystko chcą robić sami praca zajmuje im bardzo dużo czasu, zazwyczaj znacznie więcej niż w przypadku pracowników etatowych.

To, że osoby w tym kwadrancie wszystko chcą robić same jest głównym powodem dla którego często nie mogą przejść do kwadrantu ‚B’.

Kwadrant ‚B’

W kwadrancie ‚B’ przebywają biznesmeni. Mentalnie są oni zupełnym przeciwieństwem osób pracujących w kwadrantach ‚E’ i ‚S’. To ludzie budujący systemy, w których pracują etatowcy oraz samozatrudnieni.

Biznesmen nie jest ekspertem w jednej wybranej niszy, zamiast tego w kręgach jego zainteresowań są: zarządzanie, sprzedaż, negocjacje, networking oraz optymalizacja procesów. Paradoksalnie biznesmenami często nie zostają osoby które ukończyły szkoły z wyróżnieniem ale Ci którzy zdobywali umiejętności interpersonalne i przedsiębiorcze próbujące złamać lub obejść system a nie zająć w nim najlepsze miejsce.

Biznesmeni często nie inwestują własnych pieniędzy w biznes, zamiast tego korzystają ze środków pozyskanych od inwestorów.

Ponieważ biznesmeni posiadają lub kontrolują duże systemy w których pracują inni ludzie, zarabiają bardzo duże pieniądze. Nie uchodzi to uwadze drapieżników którzy próbują ugryźć kawałek tego tortu dla siebie.

Bycie biznesmenem jest trudne i bardzo ryzykowne, jesteśmy na ciągłej ekspozycji a gra toczy się o duże pieniądze. Wiele można stracić nie tylko w kwestii dóbr materialnych. Przekonali się o tym min. bohaterowie głośnego filmu „Układ zamknięty” oraz Roman Kluska założyciel firmy Optimus.

Nie mniej bycie biznesmenem jest jedną z najlepszych dróg do osiągnięcia finansowej niezależności. Nagrodą jest również duża ilość wolnego czasu, chociaż nie ma go zbyt dużo w pierwszych latach budowania biznesu.

Biznesmeni stanowią około 4% całego społeczeństwa.

Kwadrant ‚I’

Inwestorzy to osoby dysponujące dużym kapitałem, który inwestują w celu pomnażania swoich pieniędzy. Mądry inwestor sprawia, że prawdziwe stają się słowa:

Nie pracuj dla pieniędzy, spraw by pieniądze pracowały dla Ciebie.

Inwestorzy to osoby bardzo majętne, które posiadają swój biznes lub też sprzedały go z dużym zyskiem. Kiedy inwestorzy inwestują w dobrze rokujące projekty w kwadracie ‘B’ nazywamy ich aniołami biznesu.

Inwestor nie rzuca się na bylejakie drobne okazje, szukają inwestycji dających duży zwrot. Praca inwestora wiąże się również z dużym ryzykiem. Inwestor podejmując decyzję może liczyć tylko na siebie i opinię swojego grona doradców jeśli takowych posiada.

Dlatego bycie w tym kwadrancie wiąże się z największym ryzykiem spośród wszystkich kwadrantów. Jednak jest ono rekompensowane dużą ilością wolnego czasu oraz nieograniczonym możliwościami zarobków.
Inwestorzy stanowią około 1% całego społeczeństwa.

Jaki z tego morał?

Do życia w kwadrantach ‚E’ oraz ‚S’ przygotowuje nas szkoła i studia wyższe. Natomiast żeby przetrwać po prawej stronie potrzebne są umiejętności biznesowe. Oczywiście wszystkiego można się nauczyć.

Wiedzę jak żyć w kwadratach po prawej stronie diagramu możemy zdobyć od ludzi którzy już tam są. Zdobywanie tej wiedzy to temat ocean, dosłownie.

Wezwanie do działania

Wiedza która nie jest w użyciu jest nic nie warta. Dlatego ważne jest abyś podjął nawet najmniejsze działanie już teraz. Najlepiej jak zrobisz to od razu bo z doświadczenia wiem, że im dłużej zwlekamy tym mniejsza jest szansa, że cokolwiek zrobimy.

Przygotuj sobie czystą kartę papieru i coś do pisania. I odpowiedź na poniższe pytania. Bądź szczery w stosunku do siebie. Tym bardziej prawdziwe napiszesz odpowiedzi tym lepsze rezultaty uzyskasz. Myśl notując wszystko co przychodzi Ci do głowy – myśl na papierze. Powodzenia.

  1. W którym kwadrancie jestem obecnie?
  2. Czy jestem szczęśliwy z mojego życia zawodowego, miejsca w którym jestem? (Uwaga! przejście między kwadrantami to kompletna zmiana życia możesz mi wierzyć)
  3. Czy czuję się spełniony robiąc to co robię teraz? (Uwaga! Potrzeba samorealizacji jest na 1 miejscu piramidy ludzkich potrzeb. Jeśli będziesz mieć mnóstwo pieniędzy a nie będziesz się czuć spełniony nie będziesz szczęśliwy.)
  4. Co chciałbym w życiu robić? (Co mógłbyś robić z czystej pasji nawet gdyby nikt Ci za to nie płacił? Co robisz w wolnym czasie. Uwaga! Chodzi o to w jaki sposób możesz budować wartość dla innych nie czy oglądasz telewizję.)
  5. W którym kwadrancie chciałbym być? Dlaczego chciałbym być w tym kwadrancie? (Uwaga! Większe pieniądze nie mogą być jedynym powodem.)

Jeśli przeszedłeś przez wszystkie pytania i okazało się, że miejsce w którym jesteś teraz jest dla Ciebie dobre ale chciałbyś robić coś więcej to świetnie.

Pomyśl co by do mogło być, rozbij to na pojedyncze zadania, wybierz to które możesz wykonać teraz i wykonaj je. Niech to będzie coś małego. Chodzi o to aby skierować energię we właściwą stronę.

Jeśli po przejściu przez pytania doszedłeś do wniosku, że kwadrat w którym jesteś nie jest dla Ciebie to również świetnie. Z mojego doświadczenia wynika, że pierwszą rzeczą którą powinieneś zrobić to zdobyć jak najwięcej informacji na temat którym chciałbyś się zająć.

Polecam Ci napisać plan działania w postaci zadań, wybranie jednego które możemy zrobić już teraz i wykonanie go. Przeczytanie książki i zdobycie wiedzy może być pierwszym takim zadaniem.

Na zakończenie

Ten artykuł jest tylko małą zajawką całego tematu świadomości finansowej i planowania życia. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś przeczytaj książkę Kwadrant Przepływu Pieniędzy Roberta Kyjosakiego. Tym szybciej to zrobisz tym szybciej twoje życie zacznie zmierzać w kierunku o którym marzysz.

Nie jest tak ważne skąd startujesz ale to dokąd chcesz dojść.

Planuję niedługo opublikować ankietę która pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie w którym kwadrancie jesteś i podpowie jakich umiejętność potrzebujesz aby przenieść się do tego w którym chcesz być.

W swoim dotychczasowym życiu miałem okazję być dwóch kwadratach ‚E’ i ‚S’. Obecnie jestem w trakcie drogi z kwadrantu ‚S’ do kwadrata ‚B’ i ten blog zajmuje się głównie tą tematyką. Poruszam wszystkie tematy jakie okazały się ważne dla mnie podczas tej wędrówki oraz błędy na których się łapałem, przeszkadzające mi robić kroki naprzód.

Napisz proszę w komentarzu czy znajomość Kwadrantu Przepływu Pieniędzy okazała się dla Ciebie cenna. Jeśli znasz inne ciekawe narzędzia o których warto wiedzieć pisz o nich śmiało.